Сладкият път на меда
Сподели
Ние можем да помогнем на изчезващите пчели да оцелеят. Нужни са само 4-5 пликчета със семена за медоносни растения, 1 цветна трева и градината на пчеларя се преобразява само за 3 месеца. Така пчелите събират цветен прашец по-бързо и по-лесно от всякога.
Има толкова много медоносни сортове, с които да помогнем на пчелите. Лавандула, метличина, невен, детелина, фацелия, звездан, циния, хелиптерум, годеция и много други. Дори няма нужда да знаем името на всяко цвете, защото има готови медоносни комбинации от семена. И не е нужно да сме пчелари, за да помагаме на пчелите. Дори един малък двор или няколко саксии на балкона могат да са ключа към оцеляването им.
Знаете ли, че пчелите опрашват 1/3 от храната с която се храним?
През 2016та година фермерите в един окръг на Съчуан, познат още като “световната столица на крушите”, били принудени да опрашват дръвчетата си на ръка.
В следствие на прекомерната употреба на пестициди, пчелите, така необходими за добива на реколта, изчезнали, а фермерите трябвало да поемат ролята им. Няма нужда да загубим пчелите, за да ги оценим като незаменими!
Ето 5 начина как всеки един от нас може да бъде полезен на пчелите, за да продължаваме да се радваме на богато растително многообразие и нито една от познатите ни храни да не ни липсва:
•Да отглеждаме ядливи градини със зеленчуци, подправки и дори ядливи цветя на балкона;
•Да си направим медоносна градинка с цветя, богати на нектар;
•Да създаваме цветни морави без косене;
•Да добавим хотел за насекоми и съд с вода на терасата;
•Да използваме органични методи за борба с вредителите.
Медоносните цветя цъфтят през цялото лято, осигуряват постоянен източник на храна за пчелите и са красива гледка в двора и на балкона.
Така създаваме един балансиран микросвят, в който пчели, цветя и хора съществуваме в пълна хармония и си помагаме взаимно. Медоносните цветя помагат не само на пчелите.
Ето още 4 причини, заради които да отглеждаме медоносни цветя:
•Привличат опрашващи насекоми, които осезаемо увеличават плодовете и цветовете в градините ни.
•Ароматизират въздуха и отблъскват мухи и комари.
•Приютяват и други полезни насекоми, които се хранят с въшки и други вредители по цветята ни.
•Оцветяват гледката и внасят природата в домовете ни.
Ние ще посеем медоносни цветя и следващият път, когато хапваме мед ще знаем, че имаме пръст в магията по създаването му.
Последвайте примера ни и нека заедно помогнем за възстановяването на природния баланс.