Как се прави разсад - част 1 видео
Сподели
Дневникът на Градинаря, епизод 1 - Как да изберем най-добрите семена за градината?
Дневникът на Градинаря, епизод 2 -
Как да направим успешен разсад в домашни условия?
Навън все още е студено, но вече е време да посеем семената за растенията, които по-късно ще растат в градините и на балконите ни.
И тъй като все още е рано да сеем семена директно в почвата, днес ще научите как да направите разсад в домашни условия, който по-късно през пролетта ще пресадите навън.
(някои зеленчуци като доматите, краставиците и пипера се сеят за разсад дори и по-рано през февруари.)
Какво ни трябва, за да направим разсад?
Ще използваме разсадна форма, подложна тава, торф за разсади и семена.
Тъй като вече сме направили зеленчуковия разсад (но все още има време да се направи, ако някой желае), днес съм подбрала семена за мушкато, петуния и декоративни кратунки, с които ще украсим двора си.
Разсадните форми са удобни, тъй като събират много растения на малка площ. Съществуват в различни размери и брой гнезда, но обичайно домашните разсади се правят във форми от 32,40 или 50 гнезда.
Подложната тава е препоръчително да бъде достатъчно дълбока, за да не прелива вода при проливане.
Средата, в която ще засеем семената е добре да бъде специализиран торф за разсади по 2 причини:
- Торфът за разсади е фина смес от изгнила органична материя, кокосови влакна и хранителни елементи, която благоприятства растежа на растенията и не нарянява кълновете и крехката коренова система на младия разсад.
- Торфът не съдържа вредители и причинители на болести и гарантира здравословна среда на растеж.
А сега, да се захващаме за работа и да направим разсада!
Стъпките са лесни и бързи:
- Посипваме формата с торф
- Заравняваме
- С помощта на молив правим отвор във всяко гнездо, където ще сложим семената. (старайте се отвора да е по средата на гнездата).
- Слагаме по 1-2 семена във всеки отвор и засипваме внимателно с торф без да натискаме и затъпкваме семената.
- Поливаме на лека струя с хладка вода.
- Когато семената покълнат и започнат да растат, отстранете по-слабото растение от всяко гнездо, за да осигурите достатъчно място и хранителни вещества на по-силното да расте.
- Ако помещението ви е студено, можете да пресъздадете парникова среда като завиете разсада с домакинско стреч фолио докато покълне.
- Направете няколко малки дупки на фолиото, за да минава въздух и не стягайте фолиото прекомерно.
- Когато семената покълнат и достигнат 3ти-4ти лист, отвивайте разсада през топлата част от деня, а вечер го покривайте леко с фолиото. Това се нарича аклиматизиране и продължава няколко дни докато младите растения се калят и са готови да растат без допълнителната топлина на парниковия ефект.
- Ако имате зимна градина или парник, може и да не завивате разсада.
- Старайте се да подържате постоянна температура без резки застудявания (за да не замръзнат растенията) и без прекомерни затопляния (за да не израстат твърде бързо, високо и слабо).
- Поливайте редовно, но не наводнявайте и не използвайте силна струя, за да не отмиете семената и да не нараните младите растения.
- Ако ползвате една разсадна форма, за да направите разсад от повече видове семена, надпишете гнездата, защото бързо се забравя какво и къде е заложено. Можете да използвате специални табелки за маркировка или да отрежете част от пакетчето семена, на което е видно какво е растението.
Всички пакетчета от серията лактофол ботаника имат предвидена част на гърба си за маркиране на разсад. Отрежете я и обозначете разсада си.
- Разсадът ще бъде готов за пресаждане след 30-40 дни в зависимост от семената, които посеете.
- Младите растения могат да се пресадят навън след края на пролетните слани, което средно за българия е към средата до края на м. Април.
- Следете прогнозата и проверете обичайния край на пролетните слани във вашия район.
- До тогава, гледайте растенията в контролирана среда – на остъклен балкон, в зимна градина или друго светло помещение с плюсови температури.