Люти чушки в домашни условия
Сподели
Отглеждането на люти чушки е деликатна тема. Че ще имате богата реколта е безспорно, но колко люта ще е тя, зависи само от вас!
Хладното и влажно време може да отнеме от лютивината на лютите чушлета и да доведе до различна лютивина на растения от едно пакетче семена.
За да постигнете богата реколта и максимална лютивина според сорта, който ще отглеждате, спазвайте нашите лесни правила и успехът ви е гарантиран!
Ако трябва да кажем кое е на важното при отглеждането на люти чушлета, то е:
ЛЮТИТЕ ЧУШКИ МРАЗЯТ СТУДА!
А сега, ето как да отгледате много люти чушки:
- Направете разсад от семена за люти чушки по ваш избор в домашни условия. Можете да направите това от Януари до средата на Април.
- За целта ще ви трябват:
- Семена за Люти чушки - Чорбаджийски, Рибки, Бяла шипка, Унгарка, Халапеньо, Кайен (Видовете са подредени по лютивина: от леко пикантни до най-люти).
- Разсадни торфени саксии
- Торфен субстрат за разсади - Екологичен торфен субстрат, подходящ за засяване на семена и при отглеждане на млади растения. Фината му структура не наранява кълновете и крехката коренова система и спомага за правилното развитие на растенията от най-ранна фаза.
- Засипете разсадната форма с торф и направете по 2 дупки по диагонала с молив във всяко гнездо.
- Във всяка дупка сложете по 1-2-3 семенца, които ще разредите по-късно, когато видите кои растения ще растат по-здрави и премахнете по-слабите, за да дадете по-добра възможност на по-силните да се развият в здрави растения. Гледайте изчерпателното ни видео как да направите разсад стъпка-по-стъпка:
- Поливайте редовно разсада без да преполивате разсадните форми.
- Имайте предвид, че семената на пиперите покълват по-бавно и ще им трябва повече време, за да се установят като млади растения.
- След 4-6 седмици, разсадът от люти чушлета ще е готов за разсаждане (пикиране) в по-големи саксии. Тъй като кореновата система на лютите чушлета не е много разклонена в тази фаза от растежа на разсадите, изчакайте растенията да достигнат поне 5 см височина преди да ги пресадите.
- При преместване в по-големи саксии, избягвайте да добавяте почва, преди леко да сте я стоплили на слънце.
- Можете да гледате подробното ни видео за пикиране на млад разсад тук:
- След още 4-6 седмици можете отново да пресадите разсада в окончателните им контейнери .
- Когато растенията достигнат 30 см височина можете да окуражите развитието на разклонения и оформяне на храстовидна структура като отстраните върха на основното стебло. Скоро то ще оформи нови разклонения по дължината си.
- След преминаване опасността от пролетни слани, започнете да закалявате разсада с изваждане навън в топлата част от деня и прибиране на топло през хладните часове. След седмица закаляване, можете да извадите растенията трайно навън.
- Ако живеете на по-студено и усойно място и искате люти люти чушки, гледайте ги в оранжерия или друг вид защитено място.
- Дори и в оранжерии и на покрити балкони, поставете саксиите с люти чушлета на най-високото и слънчево място. Там ще имате най-големи успехи!
- Лютите чушки са самоопрашващи се, така че не се притеснявайте, ако ще ги отглеждате на балкон в блок – там също, както в градината или на верандата, ще отгледат цвят, който ще роди плод. В сухи и топли помещения, можете да пръскате растението с вода за ускоряването на завръзите: преминаването от цвят към плод.
- Започнете да подхранвате растението още при първите цъфтежни пъпки с Гранулиран тор за домати Лактофол.
- По време на растежа си, всяко растение ще акумулира топлина, която ще превръща в лютивина.
- Най-лютата част от всяка чушка е бялото месо, което прикрепя семената към зелената част. Ако искате да омекотите лютивината при консумация, отстранете семената и бялото месо.
- Колкото по-зелени берете лютите чушки, толкова по-умерено люти ще са те. Червените, добре узрели чушлета са най-люти!
- За повече реколта, редовно събирайте добре узрелите чушлета.
- Съхранявайте реколтата на сухо и проветриво място и й се наслаждавайте с удоволствие!